Pandemia Covid-19 – wpływ wirusa na zarządzanie ryzykiem

Jesteśmy w środku czwartej fali koronawirusa. Na całym świecie różne nakazy rządowe mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się Covid-19 doprowadziły do tymczasowego zamknięcia działalności i biur.

Wiele firm doświadcza bezprecedensowej zmiany w sposobie prowadzenia biznesu (np. praca zdalna, przerwy w produkcji, wprowadzanie szczególnych rozwiązań sanitarnych, problemy z dostawcami itd.).

Chociaż wpływ pandemii na gospodarkę jako całość nie jest w tym momencie dokładnie znany, to Pomerania Brokers chętnie dzieli się wiedzą i doświadczeniem na temat potencjalnych roszczeń lub zwiększonego zagrożenia szkodami dla poszczególnych biznesów.

Przykładowo, w odniesieniu do zakładów produkcyjnych lub budów, które wstrzymały czasowo pracę, mając na uwadze aktywne podejście i niwelowanie ryzyka, warto przedyskutować między innymi następujące kwestie:

  • jakie środki zostały wdrożone w celu ochrony terenu zakładu / budowy przed kradzieżą lub celowym zniszczeniem? Czy wszystkie cenne instalacje, urządzenia i maszyny są odpowiednio zabezpieczone?

  • ochrona przeciwpożarowa – jakie środki automatycznego wykrywania pożaru są stosowane? Czy usunięto z teren wszystkie odpady, w szczególności te, które mogłyby się przyczynić do wzniecenia lub rozprzestrzenienia pożaru?

  • jakie środki są podejmowane, aby zapobiec niekontrolowanemu wydostawaniu się wody z instalacji? Czy zamknięto dopływ wody?

  • czy istnieją plany stałej lub regularnej inspekcji na miejscu?

  • czy istnieje plan bezpiecznego rozruchu / rozpoczęcia prac, w szczególności inspekcji przed rozruchem?

  • czy wstrzymanie pracy spowoduje dodatkowe narażenia sezonowe, które nie zostały uwzględnione?

  • czy bezpieczeństwo sanitarne pracowników i osób trzecich zostało odpowiednio zapewnione?

W niepewnych czasach, musimy pracować razem. Zalecamy, aby współpracować z brokerem w każdym okresie, w którym następuje przerwanie pracy, aby zapewnić ciągłość polisy. Ważne jest również, aby broker był na bieżąco informowany, ponieważ ubezpieczeni mają, wynikający z przepisów kodeksu cywilnego i warunków ubezpieczenia, obowiązek ujawniania wszystkich istotnych zmian w ryzyku. Broker będzie następnie negocjował z ubezpieczycielem, aby zapewnić utrzymanie odpowiedniego poziomu ochrony ubezpieczeniowej w okresie trwania zmiany oraz odpowiednią reakcję w przypadku wystąpienia szkody. W przypadku długotrwałego wstrzymania pracy lub znacznych opóźnień może okazać się konieczne opracowanie specjalistycznej polisy w celu zachowania pożądanego zakresu ochrony ubezpieczeniowej.

Jesteśmy tu, aby pomóc – Zespół Pomerania Brokers ma duże doświadczenie w aranżowaniu ubezpieczeń w trakcie nagłych i niespodziewanych zmian.

Jeśli masz jakieś wątpliwości lub dalsze pytania, skontaktuj się z nami, a my chętnie pomożemy.

Udostępnij wpis

Share on facebook
Share on linkedin

Zobacz podobne wpisy

Nasz nowy adres.

Szanowni Państwo, Z przyjemnością informujemy, że w wyniku dynamicznego rozwoju, nasza kancelaria ma nowy adres. Od 06 czerwca nasza kancelaria...

czytaj więcej